به گزارش «تابناک» به نقل از میزان، امین حسین نقشینه گفت: امروز صبح کمینه دمای هوا بجنورد و اردبیل یازده درجه زیر صفر گزارش شده و تا روز سه شنبه به سبب پایداری نسبی جو در شهر‌های صنعتی و پر جمعیت افزایش غلظت آلاینده‌های جوی پیش بینی می‌شود.

وی افزود: شهر‌هایی مثل تهران، اصفهان، اراک، کرج و از فردا مشهد مقدس انباشت آلاینده‌ها را خواهند داشت. رشد شاخص کیفیت هوا در حد گروه‌های حساس و در صورت افزایش تردد‌ها در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها خواهد شد. کاهش تردد در سطح شهر و جلوگیری از حضور افراد آسیب پذیر به فضای باز شهری به ویژه کودکان، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی را توصیه می‌کنیم.

این کارشناس ادامه داد: از بعدازظهر سه شنبه سامانه بارشی از سمت غرب و شمال غرب به کشورمان نزدیک خواهد شد و در برخی نقاط شمال غرب و غرب سبب بارش باران و برف می‌شود و از روز چهارشنبه هم نیمه غربی کشور را در بر می‌گیرد. نقشینه گفت: پنجشنبه علاوه بر نیمه غربی، غرب خلیج فارس و به صورت پراکنده نقاطی از شمال شرق و شرق و همراه با رعد و برق برای مناطق جنوبی کشورمان این سامانه بارشی فعال خواهد شد.

این کارشناس هواشناسی ادامه داد: سه شنبه و چهارشنبه افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشورمان رخ خواهد داد. وزش باد نسبتا شدید فردا روی دریای عمان ایجاد تلاطم خواهد کرد. سه شنبه خلیج فارس و دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود. توصیه می‌کنیم در تردد شناور‌های سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت‌های شیلاتی در خلیج فارس و تنگه هرمز و همچنین دریای عمان محدودیت برقرار شود. این تلاطم می‌تواند حتی موجب غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک شود.

وی با اشاره به وضعیت جوی پایتخت گفت: برای تهران هم پیش بینی می‌کنیم طی سه روز آینده آسمان صاف تا کمی ابری همراه با غبار محلی خواهد بود.

وی افزود: بیشینه دمای تهران امروز ۸ فردا و پس فردا ۷ و ۸ درجه سانتیگراد پیش بینی شده است. چهارشنبه تهران ابری و بارانی خواهد شد. کمینه دمای شمیرانات امروز صبح دو درجه زیر صفر مهرآباد یک، فیروزکوه ۱۲ درجه زیر صفر و آبعلی ۱۱ درجه زیر صفر شد.